Köpvillkor

Lägsta möjliga bud är 100 kr. På alla klubbade priser tillkommer en slagavgift på 30 kr per objekt (inklusive moms). Vissa konstföremål kan vara belagda med konstnärsavgift, s.k. Droit de Suite eller följerätt. Betalning och avhämtning av inropade objekt måste ske måndagen efter auktionen. Magasineringsavgift kan tillkomma på föremål som inte avhämtas inom angiven tid.

Objektens beskrivning återspeglar Hebergs Auktioner uppfattning om objekten. Hebergs Auktioner ansvarar inte för skador som förbigåtts vid besiktningen.  Hebergs Auktioner ansvarar inte för eventuella felaktigheter i katalogtexten. Bilder i katalogen är till för identifierings- syfte och återspeglar inte nödvändigtvis objektens kondition.

Ändringar i katalogtext kan förekomma efter att katalogen tryckts/publicerats. Sent inkomna ändringar meddelas muntligen vid försäljningstillfället. Ur och tekniska föremål säljs som samlarföremål och Hebergs Auktioner kan inte garantera att de är i fungerande skick.

Köparens undersökningsplikt gäller. Om Hebergs Auktioner efter begäran från köparen har lämnat en konditionsrapport om ett föremåls kondition skall uppgifterna endast behandlas som vägledning för köparen och befriar inte köparen från dennes undersökningsplikt..
Lagen om 14 dagars ångerrätt vid auktionsköp gäller inte här där du har möjlighet att lämna bud på plats. Det framgår av distans- och hemförsäljningslagen

Våra Auktionsobjekt

Tomtar

Katalognr.
190364
700.00 SEK

Kopparlampa

Katalognr.
190407
140.00 SEK

Byrå

Katalognr.
190495
140.00 SEK

Barbro Jönsson Litografi

Katalognr.
190752
100.00 SEK

Div Låda

Katalognr.
191082
100.00 SEK

Div Låda

Katalognr.
191363
100.00 SEK
För musen över här för att pausa omladdningen