Köpvillkor

Lägsta möjliga bud är 100 kr. På alla klubbade priser tillkommer en slagavgift på 30 kr per objekt (inklusive moms). Vissa konstföremål kan vara belagda med konstnärsavgift, s.k. Droit de Suite eller följerätt. Betalning och avhämtning av inropade objekt måste ske söndag eller måndagen efter auktionen. Magasineringsavgift kan tillkomma på föremål som inte avhämtas inom angiven tid. Föremål som är betalda och inte hämtade inom två månader skänkes till Lions eller säljes, överskottet efter lagringskostnad skänks till välgörande ändamål.

Objektens beskrivning återspeglar Hebergs Auktioner uppfattning om objekten. Hebergs Auktioner ansvarar inte för skador som förbigåtts vid besiktningen.  Hebergs Auktioner ansvarar inte för eventuella felaktigheter i katalogtexten. Bilder i katalogen är till för identifierings- syfte och återspeglar inte nödvändigtvis objektens kondition.

Ändringar i katalogtext kan förekomma efter att katalogen tryckts/publicerats. Sent inkomna ändringar meddelas muntligen vid försäljningstillfället. Ur och tekniska föremål säljs som samlarföremål och Hebergs Auktioner kan inte garantera att de är i fungerande skick.

Köparens undersökningsplikt gäller. Om Hebergs Auktioner efter begäran från köparen har lämnat en konditionsrapport om ett föremåls kondition skall uppgifterna endast behandlas som vägledning för köparen och befriar inte köparen från dennes undersökningsplikt..
Lagen om 14 dagars ångerrätt vid auktionsköp gäller inte här där du har möjlighet att lämna bud på plats. Det framgår av distans- och hemförsäljningslagen

Våra Auktionsobjekt

Guldarmband 18K ca 9,5gr

Katalognr.
300
231763
3 800.00 SEK

2st Dalahästar guldpatinerad brons Andreas Wargenbrant monogramsignerade

Katalognr.
751
232681
550.00 SEK

Alf Johansson 1934-2020 oljemålning

Katalognr.
2601
232512
100.00 SEK

Div Låda

Katalognr.
2699
232727
100.00 SEK

Else-Maj Johansson Akvarell

Katalognr.
2829
232941
100.00 SEK

Einar Critén Oljemålning

Katalognr.
3131
233388
100.00 SEK
För musen över här för att pausa omladdningen