Köpvillkor

Lägsta möjliga bud är 100 kr. På alla klubbade priser tillkommer en slagavgift på 30 kr per objekt (inklusive moms). Vissa konstföremål kan vara belagda med konstnärsavgift, s.k. Droit de Suite eller följerätt. Betalning och avhämtning av inropade objekt måste ske söndag eller måndagen efter auktionen. Magasineringsavgift kan tillkomma på föremål som inte avhämtas inom angiven tid. Föremål som är betalda och inte hämtade inom två månader skänkes till Lions eller säljes, överskottet efter lagringskostnad skänks till välgörande ändamål.

Objektens beskrivning återspeglar Hebergs Auktioner uppfattning om objekten. Hebergs Auktioner ansvarar inte för skador som förbigåtts vid besiktningen.  Hebergs Auktioner ansvarar inte för eventuella felaktigheter i katalogtexten. Bilder i katalogen är till för identifierings- syfte och återspeglar inte nödvändigtvis objektens kondition.

Ändringar i katalogtext kan förekomma efter att katalogen tryckts/publicerats. Sent inkomna ändringar meddelas muntligen vid försäljningstillfället. Ur och tekniska föremål säljs som samlarföremål och Hebergs Auktioner kan inte garantera att de är i fungerande skick.

Köparens undersökningsplikt gäller. Om Hebergs Auktioner efter begäran från köparen har lämnat en konditionsrapport om ett föremåls kondition skall uppgifterna endast behandlas som vägledning för köparen och befriar inte köparen från dennes undersökningsplikt..
Lagen om 14 dagars ångerrätt vid auktionsköp gäller inte här där du har möjlighet att lämna bud på plats. Det framgår av distans- och hemförsäljningslagen

Våra Auktionsobjekt

Bokhylla

Katalognr.
2130
200433
100.00 SEK

Div Låda

Katalognr.
2181
200524
140.00 SEK

Frimärken ostämplat

Katalognr.
2323
200756
180.00 SEK

Sven Jonson Litografi

Katalognr.
33
200244
400.00 SEK

Tomte Jenny Nyström

Katalognr.
417
201128
160.00 SEK

Kristallskål "Mayflower" Orrefors Jan johansson

Katalognr.
568
201478
100.00 SEK
För musen över här för att pausa omladdningen